חינה מרוקאית

חינה מרוקאית

 

החינה המרוקאית היא חינה עתיקה העוברת מדור לדור מאות שנים אחורה. היא מסמלת את המעבר מתקופת החופש והרווקות לתקופת הנישואין ובניית המשפחה תוך שימת דגש על הכלה. יש כאלו החושבים שהחינה המרוקאית היא החינה היחידה הקיימת וזאת מכיוון שמספר יוצאי מרוקו בישראל עוקף את מספרם של עדות אחרות. החינה המרוקאית מתאפיינת בצבעוניות, בגדים אותנטיים, מאכלים מיוחדים לחינה ושירים מרוקאים.

 

מדוע מושם הדגש דווקא על הכלה בחינה המרוקאית?

 

החינה מסמלת את המעבר שלה מבית הוריה שמהם היא נפרדת לבית הורי החתן שאליהם היא עוברת. אין מדובר בפרידה מוחלטת שכן הקהילות במרוקו היו גדולות ולרוב היו מתחתנים בתוך הקהילה ובאותה עיר. אך מכיוון שבמרוקו מעמד האישה היה נמוך מאוד, המעבר היה חד וקשה.

 

אלו אביזרים ותפאורות ניתן למצוא בחינה מרוקאית?

 

כיד הדמיון והמלך: אוהלים מדבריים, קפטנים ושמלות, תורבנים ותרבושים, אפיריון שעליו נושאים את חתן הבר מצווה או את החתן והכלה.

 

תלבושות חתן וכלה בחינה מרוקאית

 

תלבושות החתן והכלה הם חלק משמעותי בחינה. הזוג לפני נישואין לובש את הבגדים המסורתיים והיפים במהלך כל הטקס. ואליהם מצטרפים גם האורחים הלובשים בגדים מסורתיים נוצצים.

 

האוכל בחינה מרוקאית

 

מזוזין – במרוקאית פירוש השם "מזוזין" הוא זוג נשוי. מאכל הסרדינים המסורתי קיבל את השם כי עלי הסרדינים המושמים אחד על השני מדמים תנוחה אינטימית בין גבר ואישה.

 

עוגיות מרוקאיות – עוגיות עתירות קלוריות עם הרבה סוכר וצבע. עוגיות אלו מוגשות בכל אירוע מרוקאי מסורתי וגם במימונה. תיזהרו לא להגזים באכילה שלהם אך מותר להנות.

 

מוזיקה מרוקאית בחינה

 

אי אפשר לקיים טקס חינה מרוקאית בלי מוזיקה מרוקאית אותנטית. לא חסרים זמרים ולהקות עכשוויים השרים מחרוזות חינה שונות שהמפורסמים בהם זאת להקת "שפתיים" ואריק משעלי. בין השירים החייבים להישמע בפלייליסט :"איל ארוס ואיל ארוסה" – שיר עממי המברך את החתן והכלה העתידיים ו "אהלן וסהלן, אהלן ביקום" – שיר המברך את האורחים שבאו לעשות שמח. כמובן שדי ג'י טוב ידע לשלב בין העבר להווה ולהכניס גם שירים חדשים שהקהל הצעיר יותר אוהב לשמוע ולרקוד.

 

האם שינוי מעמד האישה בחברה הישראלית שינה את משמעותה של החינה?

 

בשנות החמישים כאשר הגיעו העולים הראשונים ממרוקו, החל השינוי הדרמטי במעמד האישה. בהדרגה היא יצאה לשוק העבודה והלימודים וכיום היא אינה נסמכת על בית הוריו של חתנה. למרות זאת נשאר טקס החינה המסורתי כשם שהיה קודם והפך למנהג פולקלורי וכהזדמנות להתחבר למסורת ובואו נאמר את האמת, גם לקבל עוד צ'ק לפני החתונה.  אם הדגש בחינה המרוקאית האותנטית היה על הכנת הנערה/כלה לחיי הנישואין החדשים והיפרדות מהמשפחה, היום לאחר השתנות הסדר החברתי,, מאופיין טקס חינה בדגש על הנישואין והחגיגה הפכה למסיבת הכנה לחתונה עם מוזיקה מרוקאית ואוכל טוב.

 

עבור אל דף הבית של פאני מדלסי