חינה לבר מצווה

חינה לבר מצווה

 

כשם שטקס החינה לפני החתונה מסמן את המעבר מחיי החופש לחיי הנישואין כך החינה לפני או במהלך חגיגת הבר מצווה מסמנת את המעבר מתקופת הילדות בה ניתן להשתעשע לתקופת הבגרות אשר בה הנער מקבל עליו תרי'ג מצוות. משמעות הטקס במרוקו שלפני העליה הגדולה ובשאר הקהילות כמו הודו, עירק וטריפולי היתה גדולה יותר שכן נער בן שלוש עשרה נחשב כבר כמבוגר אשר היה עליו לעזור בכלכלת הבית ולתפקד ככל מבוגר אחר בקהילה.

 

האם כדאי לחגוג את החינה בנפרד או לשלב אותה בחגיגת הבר מצווה הרגילה?

 

תלוי לגמרי בכם ובנער. יש כאלו האוהבים לפרוש את החגיגות לאורך כל השבוע כאשר כל אירוע נפרד כמו עלייה לתורה בבית כנסת או בכותל נתפסת כסיבה למסיבה ויש כאלו שאינם רוצים להטריח את האורחים ומכניסים הכל לערב שמח אחד. ההחלטה בידכם ובמידה והחלטתם לשלב, דאגו לעמדת חינה שתתחיל לעבוד מתחילת הערב.

 

אווירת חינה בבר מצווה

 

חינת בר מצווה משלבת בין האווירה הקסומה של המזרח לתקופה המודרנית העדכנית. וככזאת כל שילוב שימצא חן בעיניכם ובמיוחד בעיני הילד מבורך.

 

מוזיקה בחינה לבר מצווה

 

גם כאן אנחנו מגיעים לשילוב העדין בין העבר להווה. אל תצפו מילדים בני שלוש עשרה לרקוד כל הערב לצלילי "אהלן וסהלן, אהלן ביקום" בנו את הקו המוזיקלי בשיתוף הנער והתחשבו בקהל המגיע לאירוע. וודאו כי הדיג'י ידע לשלב מוזיקה מסורתית שתרגש את המשפחה והדודים והסבתות כמו מוזיקה הודית, פרסית, עירקית, מרוקאית ועוד ובמקביל יספק פלייליסט של מסיבת ריקודים צעירה.

 

אוכל בחינה לבר מצווה

 

אל תצפו מנערים בני שלוש עשרה שיאכלו רק מטבח מסורתי ולא משנה מהי העדה שלכם וכמה האוכל המסורתי טעים. תמיד כדאי שיהיו מספר עמדות עם מספר אופציות כדי שהקהל יוכל לבחור. הקפידו לשלב מנות צעירות יותר המתאימות לגילאים האלו כמו המבורגרים,שניצלונים או נקניקיות על האש ודאגו גם לספק מספר מנות צמחוניות במידה ויהיו ילדים או אורחים צמחוניים. מכיוון שמדובר מוזמנים ילדים, וודאו שאין לאף אחד מהכיתה אלרגיות קשות למזון ובמידה וכן ספקו לו אוכל מיוחד.

 

איסוף לחינת הבר מצווה

 

במידה והאולם מרוחק, דאגו לאוטובוס או רכב הסעות אחר לילדים. זיכרו, אתם לוקחים אחריות על הילדים המוזמנים למסיבה שלכם ולמרות שהם כבר נחשבים נערים אתם צריכים לוודא שהם חוזרים הביתה בשלום. לגבי אלכוהול, ברור לכל ברמן ומלצר שילד לא צריך לקבל משקה אבל כדאי לרענן זאת תמיד עם מפיק האירוע או בעל האולם. כדאי מאוד שברכב האיסוף יהיה מבוגר אחראי אחד לפחות שהוא לא הנהג על מנת שהנהג יוכל להתרכז בנהיגה ללא הפרעות הילדים.

 

צלם וידאו/ מגנטים / סטילס

 

בעוד עשר או עשרים שנה מה שישאר לכם מהאירוע אחרי שתבזבזו את כל הצ'קים ותשכחו את כל המתנות, זה אלבומי התמונות והסרטונים. לכן וודאו כי הצלם או צלמים באירוע שלכם מיומנים ועושים עבודה טובה. אם חשוב לכם להצטלם עם הדודה או הסבתא, אל תצפו שהצלם יבין זאת לבד. בקשו ממנו לצלם אתכם ביחד. רצוי מאוד כי הצילומים יתבצעו על רקע אולם מלא ולא ריק וכי הצלם ישרה אווירה נעימה ומחוייכת.

 

מאמר קשור : חינה לבת מצווה

עבור אל דף הבית של פאני מדלסי